História kina

Budovu kina v Malackách začal stavať krčmár Martin Jurkovič z Dolného konca a v novembri 1923 sa premietal prvý (ešte nemý) film Pat a Patašon. Premietalo sa každú sobotu a nedeľu. Martin Jurkovič sa však dostal do finančnej tiesne a v roku 1926 kino odpredal Pavlovi Singerovi, ktorý budovu dostaval. Kino dostalo názov Edison. Prvým premietačom bol Bohuslav Adamec a po ňom až do roku 1968 Alexander Kapril.

V roku 1939 prevzala kino Hlinkova garda a do roku 1945 sa premietali tri filmy do týždňa. V roku 1945 prebral kino Štátny film pod novým názvom Záhoran. Správcom kina bol do roku 1953 Pavel Singer ml. Ročne sa premietlo okolo 200 filmov a návštevnosť bola okolo 80 tisíc návštevníkov za rok. Kino malo do roku 1960 425 sedadiel. Premietalo sa premietačkou Erneman II a od roku 1954 dvomi premietačkami Eta VIII.

V rokoch 1960 - 1961 došlo k rekonštrukcii budovy a prístavbe vestibulu, sociálnych zariadení, kotolne a výmene sedadiel (počet 337). Vymenili sa aj premietačky za nové stroje značky Dresden. Tie umožňovali premietanie širokouhlých filmov. Prvým takýmto bol český film V prúdoch. V 60. rokoch 20. stor. sa ročná návštevnosť pohybovala priemerne okolo 90 tisíc ľudí (pre porovnanie v roku 2008 navšívilo filmové predstavenia 11 531 ľudí). V roku znovu vymenili premietačky za Meopton IV, ktoré slúžili až do roku 2006.

V roku 1995 bola budova kina v rámci reštitúcie vrátená Singerovcom a v roku 2005 ju odkúpilo mesto Malacky. V rokoch 2006 - 2007 prešla budova rozsiahlou rekonštrukciou. Pod názvom Kultúrní domeček ho prevádzkuje Mestské centrum kultúry Malacky.

 

Digitalizácia kina

Druhú desiatku zdigitalizovaných „kamenných“ kín na Slovensku otvára kino Záhoran v Malackách. Inštalácia kina bola dokončená 13. decembra 2011. Slávnostné otvorenie kina prebehlo vo štvrtok 12.januára 2012. Kino bolo zrekonštruované v roku 2007 a po aktuálnej digitalizácií sa nemusí obávať o svoju budúcu existenciu (minimálne z technického pohľadu).

Zmenami v kine prešla iba premietacia kabína. Kino počas rekonštrukcie bolo vybavené zvukovým systémom Dolby Digital Surround EX s vlajkovým zvukovým procesorom Dolby CP650. V súčasnosti bol zvukový systém aktualizovaný o odteraz podporuje aj najnovší zvukový formát Dolby Surround 7.1 (je to aj hlavný formát zvuku aktuálnej snímky Mission Impossible 4: Ghost Protocol).

Kvalitný obraz a kompletnú automatizáciu zabezpečuje kinoserver Dolby DSS200 s kapacitou 3TB. Obraz na plátno premieta najmenší DCI projektor na súčasnom trhu s váhou menej ako 44kg. Projektor série Sollaria s označením CP2210 je osadený 2kW lampou. Projekčná kabína je relatívne malá a tak sú malé rozmery projektora v tejto inštalácií veľmi vítané.

Aj napriek tomu bol v kabíne ponechaný iba jeden pôvodný 35mm projektor. Použitie malého projektora je možné nielen vďaka plátnu s menšími rozmermi ale aj vďaka dobrej účinnosti použitého 3D systému. Systgém pre 3D projekciou XpanD ONE TM je určený pre malé sály s kapacitou do 200 miest. Kino bolo vybavené aj HD satelitným setom a multimediálnym počítačom pre alternatívne projekcie a možnosti spúšťania rôznych prezentácií či Blue-ray pre perfektné spracovanie a jednoduché prepojenie slúži alternatívny prepínač Gefen AV Cinema Scaler PRO. Kino je odteraz vybavené komplentnou automatizáciou.

Automatizáciu plne ovláda kinoserver a jeho možnosti sú takmer neobmedzené- od zapínania lampy projektora a ovládania hlasitosti zvuku v kinosále cez vypínanie a zapínanie svetiel až po otváranie hlavnej opony a nastavenia maskovania plátna. Celá elektronika digitálnej technológie kina má zálohované napájanie pomocou APC Smart-UPS – osvedčených záložných zdrojov. Kino Záhorán je prvé kamenné kino, ktoré može ponúknuť divákom kvalitný zvuk Dolby Digital Surround EX z klasického filmového pásu ako aj najnovší zvuk Dolby Surround 7.1 z digitálnej projekcie.

 

 

Redigitalizácia v roku 2020

V roku 2020 bolo kino Záhoran kompletne redigitalizované. V rámci projektu finančne podporeným Audiovizuálnym fondom a spolufinancovaným mestom Malacky sa v kine kompletne vymenil najprv zvukový systém. Zvukový procesor Dolby CP650 bol nahradený novším modelom od tej istej značky, konkrétne procesorom Dollby CP750. Reproduktory značky Electrovoice, ktoré v kine fungovali od rekonštrukcie v roku 2005, boli nahradené kinoreproduktormi značky JBL a rovnako boli vymenené aj koncové zosilovače.

V ďalšej fázi sa vymenil digitálny projektor. Pomaly dosluhujúci projektor Christie CP2210 využívajúci xenónové výbojky bol nahradený novšou technológiou v podobe laserového projektora Christie CP2315-RGB. V tej dobe išlo o prvý laserový projektor inštalovaný v slovenskom kine. Spolu s projektorom sa vymenil aj kinoserver, teda zariadenie, ktoré slúži na ukladanie a prehrávanie digitálnych kópií filmov.

Ako posledné sa vymenilo premietacie plátno. Pôvodné premietacie plátno z roku 2005 bolo nahradené novším kinoplátnom s bielym náterom so svetelným ziskom 1,8.